ADRESY:

Gabinet "Agouti":
ul. Rusznikarska 14, 31-261 Kraków
» mapa

 

Gabinet "Agouti Dla Kotów":
os. Dywizjonu 303 nr 21, 31-873 Kraków

REJESTRACJA:

(+48 12) 633 60 45
(+48) 606 302 305

 

Otyłość u zwierząt

Często wydaje nam się, że miarą naszej miłości do pupila jest ilość podawanych mu smakołyków i pełna miska przez całą dobę. W naszym wyobrażeniu, kochany i zadbany zwierzak to rozkoszny grubasek sapiący na spacerze i wymagający pomocy przy wejściu na fotel. Okrągły, śpiący całymi dniami kotek wydaje nam się naprawdę szczęśliwy – przecież o nic nie musi się martwić, ma pełny brzuszek i święty spokój. Poza tym, jeżeli zwierzak ma apetyt to znaczy, że jest zdrowy.

Fakty są jednak inne...

Otyłe zwierzę to zwierzę nieszczęśliwe. Duży apetyt nie zawsze oznacza zdrowie – często przeciwnie: może świadczyć o złym stanie psychicznym zwierzęcia, depresji lub nerwicy albo chorobie somatycznej np. cukrzycy czy chorobie tarczycy.

Jeżeli zauważyłeś, że Twój pupil ostatnio częściej odpoczywa, ma mniej energii i chęci do zabawy, a dzień mija mu głównie na spaniu i jedzeniu – odwiedź swojego lekarza weterynarii. Zbada zwierzę i oceni jego kondycję.

Nadwaga nie jest procesem nieodwracalnym. Dobrze dobrana dieta i zmiana nawyków żywieniowych pozwoli Twojemu zwierzęciu odzyskać dawną sprawność i zachować zdrowie na długie lata.

Co przyczynia się do otyłości u zwierząt?

  • nieprawidłowo zbilansowana karma np. karma dla kociąt podawana kotom dorosłym
  • nadmierna ilość karmy podawana w ciągu doby, jej dostępność "na życzenie"
  • dokarmianie przy stole, jedzeniem przeznaczonym dla ludzi
  • zbyt mała ilość ruchu
  • czynniki genetyczne
  • czynniki behawioralne
  • współistniejące choroby i podawane leki

Jakie konsekwencje niesie otyłość?

Zwierzęta otyłe są znacznie bardziej narażone na schorzenia układu krążenia, mają problemy ze stawami, częściej rozwija się u nich cukrzyca, spada odporność organizmu, a co za tym idzie częściej zapadają na nowotwory ale także pospolite infekcje wirusowe i bakteryjne, częściej także zapadają na schorzenia dróg moczowych i choroby skóry.

U zwierząt z nadwagą znacząco wzrasta ryzyko komplikacji zabiegów chirurgicznych – gorzej znoszą narkozę, a rany pooperacyjne goją się dłużej.

Otyłość znacząco skraca życie Twojego zwierzęcia i obniża jego komfort.

Jak odchudzić zwierzę?

Twoim wsparciem będzie lekarz weterynarii, który szczegółowo objaśni Ci plan odchudzania i będzie wspierał w jego realizacji.

Kluczowe w odchudzaniu psa lub kota są:

  • wprowadzenie odpowiedniej diety, dostosowanej do trybu życia i stanu fizjologicznego zwierzęcia
  • przestrzeganie dawek jedzenia i trybu karmienia, pamiętaj że odchudzanie nie polega na głodzeniu zwierzęcia!
  • rezygnacja z przekąsek i dokarmiania przy stole
  • zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości ruchu
  • zwierzę należy regularnie ważyć i kontrolować przebieg terapii odchudzającej

Proces odchudzania może być świetną okazją aby przez aktywność fizyczną i zabawę z psem lub kotem pogłębić łączącą Was więź. Często kot lub pies pozostawiony sam sobie "przegryza" nudę i frustrację. Wspólne spacery i zabawa uczynią jego życie "lżejszym"... może nawet o parę kilogramów;-)

 
... często wydaje nam się, że miarą naszej miłości do pupila jest ilość podawanych mu smakołyków i pełna miska przez całą dobę ...
 
 
... Otyłe zwierzę to zwierzę nieszczęśliwe ...
 
 
... nadwaga nie jest procesem nieodwracalnym. Dobrze dobrana dieta i zmiana nawyków żywieniowych pozwoli Twojemu zwierzęciu odzyskać dawną sprawność i zachować zdrowie na długie lata ...
 
 
... otyłość znacząco skraca życie Twojego zwierzęcia i obniża jego komfort ...
 
 
... proces odchudzania może być świetną okazją, aby przez aktywność fizyczną i zabawę z psem lub kotem pogłębić łączącą Was więź ...
 
Copyright © 2013 Monika Kuszyńska
Odwiedzin: 219222
realizacja: unavoce-design